Piffa upp med färg i trädgården

image

Ja varför inte piffa upp trädgården med lite färg?
Ni som känner mig vet att jag älskar färg och gärna inreder med accentfärger inne. Så nuvarande vi med samma tänk till trädgården ☺

Jag har gjort två olika inredningsdetaljer till trädgården lite färg lapat genom att använda mig av sprayfärg!

Jag hade två tråkiga mörkbruna krukor och en sliten svart lykta.

Men vi börjar med krukorna.

Det du behöver:
Sprayfärg i valfri färg.
Krukor
Något att rengöra krukorna med.

Jag började med att tvätta av krukorna med disksvamp och såpavatten. Skölj av såpan ordentligt och låt krukan torka.

När krukan torkat är det bara att sätta igång med sprayen. Se till att spraya på lagom avstånd, läs på burken. Spraya tunna lager men upprepa tills du är nöjd med täckningen.
Låt krukan torka. KLART!

image
Så hör fin blev den!

image

Sedan har vi den slitna lycktan

image

Detta behöver du:
Sprayfärg i valfri kulör
Lykta
Något att tvätta lyktan med

Börja med att ta bort glasen ur lyktan tvätta sedan lyktan fri från smuts.  Glasen tvättas också. När lyktan torkat ordentligt är det bara att börja spraya. Jag rekommenderar verkligen att man gör detta utomhus då det luktar en del och att färgen lätt ”flyger iväg” på annat.

image
Första sprayflaskan räckte inte riktigt så fick köpa en till

När jag började spraya lyktan så började jag på insidan och när jag var nöjd där då startade jag på utsidan. Jobbade mig nerifrån och upp. Det kan vara lite klurigt att spraymåla spröjsen men se till att inte hålla för nära när du sprayar för då blir det lätt rinningar i färgen.

image
Så här fin blev den
image
Här står den på plats

Fortsätt att kika in på bloggen så kommer ni få vara med om våran spännande resa med våran trädgård ♡

Väntande projekt är:
Garagebygge
Altanbygge
Staket
Pergola
Målning av utemöbler
Och mycket mer

Lämna en kommentar

%d bloggare gillar detta: