Kommer ni ihåg att jag skrev om att Förplantera grönsaker till trädgården för Stunder av lycka. Planen var ju att plantera alla försådda plantor i pallkragar ute på tomten.
Här får ni se hur det blev när plantorna faktisk fick komma i odlingskragarna.
Vi började med att bestämma vart vi ville ha våra pallkragar, sen kom vi på att vi ville ha grus runt, för att slippa de fula gångarna som kan bli i gräset. Nästa problem var hur vi håller gruset på plats. Vi beslutade oss för att bygga en träram sätta markduk. Vi ställde pallkragarna på plats fyllde på med grus runt om kragarna och jord i kragarana. Vi valde att ha dubbla pallkragar för att kunna odla det mesta i lådorna.
I år blev det potatis, morot, rädisor, rödbetor, salladslök, örter sallad, paprika, smultron och jordgubbar
Självklart var hela familjen med och jobbade =)

Hej!
JAg ser att det är längesen du lade ut detta inlägg, men jag chansar att jag får svar ändå ?
Lade ni endast träramen på marken eller grävde ni ner den? Hur har det fungerat mot ogräs?
Hej!
Vi la träramen direkt på marken sedan häftade vi fast en rejäl markduk. Sedan satte vi även markduk i varje pälskrage och vi har inte haft problem med ogräs alls ?
Så himla fint det blev!
Tack ?
Väldig bra idé med gruset runt pallkragerna. Tack för bilderna som visar stegen i proceduren.
?
Birgit Jörgensen
Vad fint det blev!
Får man fråga om ni kommer ihåg hur mycket grus och vad kostnaden blev för det?
Klart du får fråga…. vi hämtade ett släp med ca 800-1000 kg singel på Norells i Västerås flr ca 300kr ? så inte så fasligt dyrt.
Åh tack för svar!
Hej, ser jätte fint ut. Vad är det för mått på ramen?
Hej Dennis, tack! Om du menar på pallkragarna så är de 120 x 80.
Menade ramen:) hela alltså:)
Hej nej jag menar måtten på hela ytterkanten?:)
Ok ? kommer inte ihåg måtten på ramen men kollar i morgon ?
390 x 230 ?
Hej! Vad fint! Hur gjorde ni med grus läggningen, lade ni singel direkt på duken eller hade ni tex makadam också? Mvh Viktoria
Tack ❤ Vi spände fast en markduk i ramen sedan hade singel direkt på duken. Att odla i pallkrage är verkligen smidigt ?
Hej!
Väldigt fint?!
Jag undrar vad ni har för diameter på träramen?!
Mvh
Linn
Hej Linn ☺ tack. Träramen vi har är 10×10 balkar. De är lite rundade på kanterna för ett mjukare intryck
Gammalt inlägg, men fortfarande lika aktuellt!
Du skriver i en kommentar att ni har markduk även i pallkragarna. Det borde ju göra så att maskarna inte kan ta sig upp/ner hur som helst och förmodligen fryser ihjäl på vintern (det skulle de åtminstone göra här uppe i norr där vi bor). Hur har det fungerat nu efter ett par år? Planterar ni ut mask varje vår, eller har det gått bra ändå?
Hej, ja absolut fortfarande lika aktuellt ? Vi har fortfarande gott om mask i våra pallkragar antar att det är för att de fixar att övervintra.
Hej
Vilken typ av markduk använde ni? Den ser nästa ut som en gummiduk? Släpper den igenom vatten?
Hej! Nej det är en vanlig markduk men valde att köpa svart, tror vi köpte just denna på biltema faktiskt. Den släpper igenom vatten bra =)
Hej, super fint ni gjort med
pallkragarna.
Vad är heter färgen du har målat med?
Hej Veronica. Tack snälla ❤🙏 det är svart slamfärg som vi använt.
Hej!
Superfint ! Undrar om ni grävde bort något av gräsmattan innan ni la markduken eller ni körde bara ovanpå?
Tack ☺️
Tack snälla 🙂 vi tog inte bort gräset utan la på en stark markduk och sedan singel bara. Markduken fästes i ramen men häftpistol för att minska risken att gruset ska rymma till gräset och begränsa ogräs från att ta sig in.
Hej!
Fint! Hittade ni en markduk som var så stor eller har ni häftat den eller lagt den omlott eller liknade för att täcka hela ytan? Är det dubbla dukar i lådorna ? Den som redan ligger på marken och en extra i pallkragarna?
Hej och tack.
Vi har lagt den omlott sedan är det extra duk i pallkragarma japp. Vi häftade fast duken i ramen. Det har funkat hur bra som helst.
Hej undrar om ni tryckte ner de vassa kanterna på pallkragarna i markduken eller står de ”ovanpå”? Vi håller på att göra samma som ni gjort 🙂
Hälsning Sara
Hej Sara. Ja dessa trycktes ner i markduken men även pallkragen har markduk i botten så där är det dubbel.
Hur gör du med jorden i pallkragen? Byter du den varje år eller jordförbättrar du bara? Och, slipper du mördarsniglarna i kragarna när du inte har direktkontakt med jorden?
Hej Anna. Jag jordförbättrar samt växelodlar en del för att motverka olika sjukdomar och jag har inte haft problem hittills 👍
Hej! Jag undrar vad det är för trä i ramen? Supersnyggt ju! // Karin:)
Hej Karin. Tack snälla ❤ det är tryckimpregnerat virke 👍