
I veckan fick jag ett stort paket hem, med tyger och vadd. Allt för att kunna sy lite babynest. Men i alla fall så kom det naturligtvis i en stor kartong. Smilla fullkomligt älskar kartonger och hittar ofta på olika saker med kartongen. Denna gången var den så stor att hon kunde göra koja av den. Sagt och gjort så var den inredd och klar att användas. Nu sitter hon där när hon känner att hon vill ha en paus, hennes egna ord. Tror att hon tycker att det är skönt att komma undan en stund utan att för den delen gå för långt ifrån allt annat som händer =).
Senaste dagarna har hon velat äta frukost och kvällsfika i sin koja, vilket hon har fått göra. Hon gillar att ta med sig plattan in och titta på något bra avsnitt. (Ja hon får titta en stund på plattan varje dag)
Ta vara på er kartonger och låt era små kottars fantasier inspireras, vi har haft många olika kartongprojekt. Hus till leksaker, igloos, hattar mm.

